Novinky > Integrovaný dopravný systém Žilinského samosprávneho kraja

Integrovaný dopravný systém Žilinského samosprávneho kraja

Zverejnené: 20.06.2024 | Autor: Administrátor | Kategória: Novinky

Región Turiec sa už čoskoro zapojí do Integrovaného dopravného systému Žilinského samosprávneho kraja. Cestujúcich čaká viacero noviniek v cestovaní, vrátane nových liniek, nových cestovných lístkov a ďalších vylepšení.

Turiec bude rozdelený do viacerých zón podľa nižšie uvedenej schémy. Martin, Vrútky, Bystrička, Lipovec a Turčianske Kľačany budú združené v jednej mestskej zóne č. 300. Zvyšné obce a mestá regiónu budú rozdelené do 10 zón.

Pravidelní cestujúci z regiónu si čoskoro budú môcť zakúpiť nové predplatné cestovné lístky (tzv. mesačníky), s ktorými bude cestovanie oveľa výhodnejšie ako doteraz.

Cestujúcich v MHD Martin takisto čaká viacero noviniek. Najvýraznejšou je zavedenie časovej a prestupnej tarify. Jednorazové lístky (základné a zľavnené) zakúpené z dopravnej karty, bankovej karty alebo v hotovosti budú po novom platiť 60 minút od zakúpenia a budú prestupné. S takýmto lístkom bude možné cestovať po celej zóne 300 akýmkoľvek dopravným prostriedkom, vrátane MHD, osobných vlakov a prímestských autobusov. Pri cestovaní mimo mesta bude platiť tarifa ako doteraz. Cestujúci, ktorí pravidelne dochádzajú napr. z Martina (zo zóny 300) do regiónu, budú takisto mať možnosť zakúpiť si predplatný cestovný lístok pre tie zóny, ktorými budú cestovať.

V zóne 300 bude aj naďalej k dispozícii 24-hodinový lístok, no do ponuky pribudnú aj 24-hodinové a 72-hodinové sieťové lístky – tie budú platiť na všetkých linkách IDS ŽSK (MHD, prímestská doprava a osobné vlaky). Novinkou bude aj rodinné cestovanie cez víkendy a sviatky – na jeden 24-hodinový alebo 72-hodinový sieťový lístok budú môcť cestovať až 2 dospelí a 3 deti, a to ktoroukoľvek linkou v rámci IDS ŽSK.

Dopravný podnik mesta Martin pripravil pre cestujúcich aj ďalšie novinky v podobe nových cestovných poriadkov. Na súčasných linkách dôjde k menším úpravám:
• linka č. 11 – spoje premávajúce cez ZŤS budú pre lepšiu orientáciu presunuté pod novú linku č. 12.
• linky č. 23 a 25 – väčšina spojov aj cez víkend bude premávať do Martina.
• linka č. 52 – bude premávať z Tomčian až do Vrútok.

Okrem vyššie spomínanej novej linky č. 12 pribudnú na podnet cestujúcich aj dve nové okružné linky okolo centra Martina, vďaka ktorým sa cestujúci jednoduchšie dostanú napr. z A. Pietra na Hviezdoslavovu alebo z Ľadovne k Hlavnej pošte, príp. železničnej stanici.

Nové okružné linky budú premávať po nasledujúcich trasách:
• linka č. 5 – Košúty – A. Pietra – Martin, žel. stanica – Hotel Turiec – Košúty;
• linka č. 6 – Ľadoveň – Štadión – A. Pietra – Martin, žel. stanica – Ľadoveň.

Detailnejšie informácie prinesieme už čoskoro. Informácie o cestovaní v rámci IDS ŽSK nájdete aj na stránke https://www.idzk.sk.